Każdy przedszkolak jest inny – rozwija się we własnym tempie, ma swoje indywidualne potrzeby, zainteresowania i – co ważne – zadaje zaskakujące pytania, bo postrzega otaczający go świat na swój sposób. I to jest wspaniałe! Jak więc w najbardziej naturalny, nienachalny i przyjazny sposób wspierać jego rozwój? Dobrym pomysłem jest wspólne czytanie książek, których treść może wychodzić naprzeciw aktualnym potrzebom. Odpowiednio wybrane treści mogą wesprzeć w danym momencie zarówno dzieci, jak i rodziców szukających rozwiązania codziennych problemów, ale i sposobów na złagodzenie nieoczekiwanych kryzysów.
Książka na małe i duże kryzysy
Jak sam tytuł wskazuje, książka „Przeprowadzka i inne zwroty akcji” jest pełna trudnych sytuacji, którym to Trefliki-przedszkolaki muszą stawić czoła – nie zawsze dzielnie, ale to normalne! W pełne ciepła, konsultowane z psycholożką działającą w nurcie rodzicielstwa bliskości, Karlą Orban, opowieści wplecione zostały rozmaite problemy: od przeprowadzki bliskiej osoby do innego domu, przez nieoczekiwany wyjazd Mamusi, wakacje u dziadków, kłótnię z przyjacielem, aż po trudne oswajanie inności i niepełnosprawności. Książka zawiera skierowany do rodzica wstęp z poradami psycholożki dotyczącymi tego, jak wspierać dziecko w momencie ważnych zmian, podkreślając znaczenie emocji w jego burzliwym rozwoju.
Książka wspierająca adaptację w przedszkolu
Niełatwym momentem jest również adaptacja przedszkolna, która rodzicom często spędza sen z powiek, a dzieciom chwilowo odbiera poczucie bezpieczeństwa, w zamian pozostawiając lęk i setki pytań: Jaka będzie pani wychowawczyni? Czy obiad będzie tak samo smaczny, jak w domu? Czy koleżanki i koledzy mnie polubią? Książka „Pora do przedszkola”, stworzona pod okiem psycholożki i wychowawczyni przedszkolnej, pozwala dziecku przygotować się do pierwszego dnia w przedszkolu jeszcze w domu, z rodzicami, poprzez wspólne odkrywanie zawartości okienek i poznawanie charakterystycznej, pełnej zabawy, przedszkolnej rutyny.
Książka, dzięki której przedszkolak zrozumie sens sprzątania
Jeśli dziecko nie chce sprzątać swojego pokoju, to prawdopodobnie znaczy, że nie do końca rozumie, co kryje się pod pojęciem „sprzątania”, o którym ciągle mówią dorośli. Nie rodzimy się z umiejętnością rozróżniania bałaganu od porządku, dlatego nie mamy naturalnej potrzeby zadbania o niego – to jasne. Wszystkiego trzeba się nauczyć! Dlatego powstała książka z okienkami „Sprzątamy zabawki”, która w prosty sposób wyjaśni przedszkolakowi, na czym polega sprzątanie, i podpowie, jak podzielić je na mniejsze czynności, by łatwiej było osiągnąć cel i odnaleźć ulubionego pluszowego misia.
Książki porządkujące chaotyczne wieczory
Wiemy, że wieczory w wielu domach bywają długie, trudne, pełne płaczu i marudzenia. Ratunkiem może okazać się wprowadzenie codziennego wieczornego rytuału. Stworzona we współpracy ze specjalistką od snu, Magdaleną Komstą (wymagajace.pl), kolekcja książek „Dobranoc, Trefliki na noc” pomoże przedszkolakom i ich rodzicom wpleść w rozmaite wieczorne czynności elementy wyciszającej zabawy, prowadzącej prosto do łóżka. Jedną z książek w serii jest „Dobranoc, Trefliki na noc. 5-minutowe bajki przygotowujące do snu”. Nie jest to typowa książka na dobranoc, bo poza opowieściami Liliany Fabisińskiej o przygodach uwielbianej przez dzieci rodziny Treflików, zawiera także podpowiedzi, jak każdą wieczorną czynność zamienić w przyjemną zabawę dla małych i dużych domowników.
Książka, która pomoże coś zaplanować
Zaplanowanie kolejnego dnia, a czasem nawet kilku najbliższych godzin, z przedszkolakiem bywa wyzwaniem – dzieciaki często mają SWOJE PLANY i wcale nie lubią, gdy ktoś próbuje je zmienić. Na szczęście można planować wspólnie, przez zabawę z pełną obrazków książką, która inspiruje do opowieści o tym, co będziemy robić jutro („Jutro czeka nas przygoda”) lub jak spędzimy wieczór („Wyruszamy do spania”). Planowanie może być ciekawą, bezstresową przygodą, wzmacniającą poczucie wartości – to dzięki niemu dziecko może poczuć się WAŻNE. A jeśli planujecie wycieczkę, sięgnijcie po „Odkrywamy Polskę. Magiczna mapa” i dajcie się porwać w szaloną, pełną niespodzianek podróż po Polsce, podczas której przedszkolaki poznają wiele ciekawostek na temat różnych regionów kraju… bez wychodzenia z domu!
Książka dla mistrzów zadawania pytań i małych odkrywców
Przedszkolak rozwija swoją wiedzę o świecie, najczęściej zadając setki pytań. Na tę potrzebę odpowiadają książki z ciekawostkami o nocy „Dokąd tupta nocą zwierz?”, jak również te o codziennych czynnościach „Trefliki na dzień dobry”. A co, gdy zepsuje się pralka lub laptop? Zagadki niedziałających domowych urządzeń przedszkolak będzie mógł rozwiązać z książką „Dlaczego to nie działa? Zagwozdki dla małych bystrzaków”, która rozwija spostrzegawczość i chęć rozwiązywania problemów.
Książka do… rodzinnego przytulania!
Wiek przedszkolny to okres rozkwitu empatii. Dziecko dopiero uczy się współodczuwania, dlatego ważne jest, by książka dawała mu przestrzeń do obserwacji różnych zachowań, które może z pomocą rodzica próbować analizować i zrozumieć. Pełna czułości, pięknie ilustrowana książka „Podróż za jeden uścisk” to opowieść o poszukiwaniu przez Trefliki zaginionego, ukochanego Dziadka. Pozycja idealna do rozmowy o wartościach takich jak: empatia, rodzina, pokonywanie trudności, odwaga i bliskość. A bliskości w niej tyle, że aż trudno powstrzymać się od przytulania – i wcale nie trzeba!